מחנה קיץ – האם כל שנה זה אותו דבר?

אחד היתרונות הבולטים של מחנה הקיץ טמון בכך שהוא מציע חוויה אחרת, מרעננת יותר, חדשה ושוברת שגרה עבור הילדים. בימי החופש הארוכים, בהם ילדים רבים מוצאים את עצמם חסרי מעש ומחפשים תעסוקה ללא הרף – מחנה קיץ הוא ללא ספק פתרון נהדר. אך מה אם בשנה שעברה הילדים כבר הלכו למחנה קיץ, ואמנם נהנו מאוד, אך אתם לא רוצים שהם יעברו את אותה החוויה בדיוק, אלא רוצים לחדש להם? במאמר הבא ננסה להבין האם מחנות הקיץ השונים דומים זה לזה מדי שנה, או שמא מתחדשים ומחדשים.

כדי ליהנות – חייבים לחדש!

הילדים שלנו מוקפים בגירויים כל הזמן. הם חייבים לשנות, הם רוצים לרענן ורובם, אם נודה על האמת, לא באמת יכולים לעסוק באותה הפעילות לאורך זמן. אחד מתפקידיו של מחנה הקיץ הוא ליצור עבור הילדים כר פורה של גירויים חדשים בכל העת, תוך התחשבות בצרכיו האינדבדואלים של כל חניך במחנה. אם בחרתם במחנה קיץ איכותי – דעו כי בראש מענייהם של המתכננים עומדת טובת החניך והנאתו המלאה. לכן, ישתדלו המפיקים להביא פעילויות חדשות, ליצור הווי ייחודי, לעצב את המחנה בצורה אחרת או אפילו לצאת לקמפינג בטבע – הכל כדי ליצור אווירה ייחודית שלא חוזרת על עצמה מדי שנה.

יחד עם זאת – שומרים על מסורת

לצד זאת, חשוב להזכיר גם את המסורות הרבות שיש לכל מחנה. כל מחנה חורט על דגלו את ערכיו הייחודיים, את הנושא המנחה אותו לכל אורך המחנה ואת הימים המיוחדים שחוזרים על עצמם מדי שנה. גם אם נתקלתם בימים כאלו שהתרחשו בשנה הקודמת ומתעתדים לקרות גם במחנה הקיץ הנוכחי – אל תיבהלו, אין זה אומר שהמדריכים והמתכננים “ממחזרים” את עצמם. חשוב להבין כי ישנה חשיבות גדולה גם לשמירה על מסורות מיוחדות של המחנה, חזרות על ריטואלים שונים ופעילויות קבועות בלו”ז – הדברים הללו יוצרים עבור הילדים, מעל הכל, תחושה של מסגרת נעימה שנשארת איתם לאורך שנים.

מה עוד הופך את המחנה למיוחד?

לא משנה אם הילדים שלכם לוקחים חלק במחנה קיץ מסוג מסוים, מטיילים ביעד חדש או יוצאים למחנה קיץ עם נושא ספציפי – הרגעים המיוחדים באמת נוצרים לא רק מגיוון הפעילויות משנה לשנה, אלא גם ובעיקר מהזכרונות המשותפים של הילדים. כל קיץ מחדש הילדים יוצרים חברויות, רוקמים זכרונות חדשים וגדלים עוד קצת כבני אדם. הילדים הופכים להיות חלק מקבוצה גדולה ונהנים מרגעים קטנים וגדולים בצוותא ולבד. הרגעים הללו מעצבים את מי שהם, והם חשובים לא פחות מאשר פעילות כזו או אחרת. אמנם בכל מחנה יהיו ימי שיא מיוחדים היוצרים תכונה ושיחה ערה בקרב החניכים בהתקרב היום המיוחד, אך יחד עם זאת – הקיץ השלם הוא גדול יותר מסכום חלקיו.

סאמר סקול בלונדון