מחנה קיץ – מה כל כך מיוחד?

ילדים שמזלם שפר עליהם ומוצאים את עצמם במחנה קיץ – הם אכן ברי מזל. בהנחה שמדובר בתכנית איכותית, טובה ובטוחה, מחנה קיץ יכול לפתוח לילד עולם חדש של תחומי עניין, מיומנויות לחיים, עצמאות וכן חברויות חדשות. לא משנה באיזו מתכונת מחנה הקיץ נערך (סאמר סקול דתי, חילוני, קצר או ארוך), יש מגוון רחב של הזדמנויות במחנה הקיץ שפשוט לא זמינות במהלך ימי השגרה בבית הספר. אז מה כל כך מיוחד במחנה קיץ? מיד תגלו!

פרק זמן נטול לחץ

עבור ילדים רבים, במיוחד ההישגיים שבהם, זמן בית הספר שווה לזמן לחוץ – לחץ לעשות דברים, לעמוד בקצב, להשיג וללמוד בכל עת. על אף שחלק מהילדים עומדים באתגרים הללו באופן משביע רצון, ילדים אחרים – פחות. כך או כך, לא משנה לאיזה חוג הישגי ילדיכם משתייך, אם הוא חובב מתמטיקה או אולי דווקא מקצועות הומניים יותר – מחנה קיץ הוא הזדמנות מצוינת להוריד את מפלס הלחץ וליהנות ממרחב נשימה הכרחי.

למידת מיומנויות חדשות

מחנות קיץ איכותיים מעודדים את הילד לנסות מיומנויות חדשות. כשהילדים מצוים הרחק מהסביבה המוכרת שלהם, מהציפיות של החברים בבית הספר מחד ומהאווירה החופשית (והלעיתים מסרסת) של החופש הגדול – זה זמן מצוין ללמוד דברים חדשים. זה יכול להיות קורס חבלים, ספורט חדש, גלישה בים, מלאכת אמנות מסוימת, ציור ועוד – אף אחד לא שופט, ויש חופש מלא ללמוד ולהתנסות.

מרעננים את האישיות הנוכחית

לעיתים קרובות, ילדים מקבלים “טייטל” מסויים איתו הם הולכים במשך שנים ארוכות. כל הילדים יודעים מיהו הילד השקט יותר, מי עושה צרות, מי מגניב, מי מופנם ועוד ועוד. בדרך כלל הסדר החברתי הקיים ישמר עד לסיום הלימודים – ולעיתים המחנה הוא דווקא הטריגר לשנות אותו. זהו מקום בו איש אינו מכיר אותו וזה הזמן של הילד לאמץ לעצמו דווקא “אישיות” חדשה, ממש כפי שהוא מייחל לעצמו. בדרך כלל התהליכים הללו אינם קורים במודע, אך כשהם מתרחשים – הם עשויים להשפיע לטובה גם על ימי בית הספר השגרתיים.

יוצרים חברויות חדשות

על אף שמדובר בפרק זמן מוגדר בכל שנה, חברויות אמיצות נקשרות בין ילדי המחנה – חדשות, חפות מדעות קדומות ובעיקר – מרעננות. מחנה הקיץ מציע אפשרויות חברות חדשות, מבלי הצורך לדאוג לחברים ותיקים, לקנאה השוררת לעיתים בין קבוצות חברים ועוד. הילד יכול לבחור את החבר החדש שהוא רוצה, ולהמשיך לקיים את הקשר איתו גם באמצעים וירטואליים בהמשך. יתרה מכך, גם אם החברות תארך כל עוד מחנה הקיץ קורה ותתאדה מאליה לאחר מכן – לילד היה ניסיון נעים להתקרב למישהו שונה ממנו.

נעשים עצמאיים

עבור ילדים רבים, שינה במחנה זו ההזדמנות הראשונה שלהם לישון מחוץ לבית. העובדה הזו מסייעת לילדים לרכוש עצמאות ולהבין שהם חייבים לתפקד באופן בוגר – לאכול בריא, להשלים פרויקטים מסוימים, לדאוג לסדר ולניקיון אישי וסביבתי ועוד. אלו מיומנויות חשובות במיוחד, המלוות את הילד הרבה אחרי שהמחנה נגמר.

סאמר סקול בלונדון