שיפור אינטראקציה בין אישית

השבועות הבלתי נשכחים במחנה הקיץ מזמנים לחניכים, למדריכים ולמפיקי המחנה אינספור רגעים משמחים. הילדים נהנים מאטרקציות מהנות, מהרחבת האופקים ומפעילויות שלא ישכחו במהרה, וזוכים להעביר את ימי הקיץ הארוכים בלווית חברים ובעשיה משמעותית. לצד “אגירת” רגעים מאושרים שכל תכליתם היא כיף והנאה, סאמר סקול (וודאי אם מדובר במסגרת של סאמר סקול באנגליה או בניו יורק…) תורם מאוד לאינטרקציה הבין אישית בין החניכים. כיצד זה בא לידי ביטוי?

אינטנסיביות

לא משנה לאיזה מחנה קיץ תרשמו את ילדיכם, מדובר בזמן אינטנסיבי מאוד בו הילדים נמצאים זה בחברת זה רוב שעות היום. במסגרת מחנה קיץ המתקיים בחו”ל – הדבר מקבל משנה תוקף. במסגרת המתקיימת מחוץ לגבולות ישראל, הילדים לומדים להסתדר זה עם זה והאינטרקציה הופכת להיות הרבה יותר אינטנסיבית. הם צריכים להסתדר יחד במדינה זרה, ועל אף שמדובר, כמובן, בתכנית מאורגנת לעילא ולעילא הכוללת סדר מוקפד ולו”ז מסודר, התחושה הנעימה המתקבלת כשמטיילים במדינה זרה עם חברים בני גילנו, במיוחד בגילאים הצעירים – הופכת את הטיול כולו לפשוט וכיף הרבה יותר.

חיים יחד ולמידה משותפת

מלבד הפן הכמותי של המחנה, החיים יחד מסייעים ליצירת תקשורת בין אישית פתוחה ונעימה גם ברמה האיכותנית. על ידי החיים במשותף, לומדים הילדים לוותר זה לזה, להושיט יד לחבר כשהוא זקוק לה, לחלוק את חפציהם האישיים ולהתנהל במשותף כמעט בכל תחום בין כתלי המחנה. האינטרקציה הבין אישית מתפתחת באופן נפלא במהלך ימי המחנה, שכן הילדים לומדים לומר את שעל ליבם בדרך נעימה, פותרים התלבטויות במשותף וחותרים יחד לקראת השגת אווירה נעימה, הרמוניה וחיים שלווים ובעלי אנרגיה טובה לכל אורך הדרך. גם אם ילד חש קושי לנוכח קונפליקט מסוים שהוא חווה, הוא חייב לנסות לפתור אותו מול אותו האדם שעמו מתעורר הקונפליקט, וכל זאת בידיעה שהוא יפגש בחברו גם בימים הבאים – בכל שעות היום – ולכן הוא חייב לפתור אותו.

היכרות מרעננת

כל ילד מגיע מרקע שונה, מעיר אחרת, ממעמד אחר ומבית ספר שונה. מעניין להיווכח בהרמוניה הנפלאה הנוצרת בימי המחנה בין ילדים שלא מכירים זה את זה כלל, ולא זו בלבד – אלא שהם גם מגיעים ממקומות שונים בחייהם. דווקא השוני הזה הופך את המפגש ביניהם למעניין כל כך ותורם לילדים באופן אישי. הילדים מקבלים הזדמנות לרענן את ארסנל החברים שלהם מהבית ולהכיר טיפוסים חדשים, מכל המינים ומכל הגוונים, כשהמשותף העיקרי להם הוא שהם בני אותה שכבת גיל, פחות או יותר, וכולם מבלים יחד את מספר השבועות שהוקצו לטובת מחנה הקיץ. זוהי הזדמנות נהדרת עבור הילדים להציג פן אחר באופיים, אולי כזה שקשה להציג בפני חברים שמכירים אותם שנים ארוכות כל כך, להשיג חברויות חדשות ומתוך השוני הגדול – למצוא את המכנה המשותף.

סאמר סקול בלונדון